קידום אתרים בחינם

קידום אתרים בחינם

קידום אתרים בחינם הינה שאלה שכל בעל עסק מתעניין בה. זה ברור לחלוטין מדוע יותר ויותר בעלי עסקים או אתרים בישראל מחפשים שירותים של קידום אתרים בחינם, הרי שירותים אלו חוסכים בעלויות ומבטיחים תוצאות נהדרות תוך זמן קצר במיוחד. אבל במה שונה קידום אתרים רגיל מקידום חינמי? האם יש דבר כזה כמו קידום אתרים בגוגל בחינם? או פרסום אתרים בחינם? והאם באמת קידום אתר אינטרנט בחינם הוא יתרון ולא חסרון?

 

האם קידום אתרים בחינם הוא באמת כדאי לבעלי עסקים באינטרנט או שלא?

ובכן, הנה רשימה שכל בעל עסק צריך לשאול את עצמו כשאר הוא מחפש להתנסות בקידום של אתרים בחינם:

  • האם הקידום “החינמי” שמוצא הוא חלק מחבילת שירותים נוספת שעליה כן משלם בעל העסק?

הרבה שירותי קידום בדרך הניתנת בחינם כאמור הינם חלק מחבילת שירותים אחרים שאותם רוכש הלקוח בכסף. ישנם חברות שמציאות ללקוח להצתרף למסלול תקשורת חדש (בין אם זה דרך ספק ראשי או חברה עצמאית אחרת) ועל הדרך לקבל אתר אינתרנט בחינם לדוגמה. שיטה זו גם כוללת לדוגמה בניית אתר אינטרנט שעליו משלם הלקוח ואת קידום האתרים הוא יקבל בחינם. ובכן, כל וריאציה כזו היא לרוב שיטתית וחובנת בתוכה או את מחיר קידום האתרים המלא או שהיא מספקת קידום מובנה ובסיסי שאינו עונה ולפעמים אף פוגע במטרת קידום האתר של הלקוח.

אין מתנות חינם בעולם שלנו ולכן גם אין קידום אתר בחינם!

האמת הכואבת היא שאין שום דבר שניתן בחינם ולכן מושגים כמו קידום אתרים בגוגל בחינם וגם פרסום אתרים בחינם מתייחסים לרוב לאתרי מאמרים לא איכותיים או לאינדקס אתרים המציעים לנו להוסיף את האתר שלנו לאתר שלהם ועל ידי כך לקדם אותו במנועי החיפוש (דבר שלרוב אינו נכון ולא עובד אם לא נעשה כראוי).

  • האם שירותי קידום האתרים בחינם כוללים “שורות קטנות”?

השורות הקטנות הן לרוב סוג של הסכם אלקטרוני או בכתב שבו אנו כבעלי אתרי אינרטנט מסכימים לקבלת שירותי קידום האתר בחינם בעבור הסכם למספר “שורות קטנות” של אילוצים שאנו מחוייבים להם. אילוצים אלו יכולים להיות הוספת קוד לאתר שלנו שיריץ פרסומות של נותן הקידום בחינם או של ספקים אחרים, דבר הפוגע בעיצובו, מטרתו והכנסותיו של האתר שלנו. בנוסף שורות קטנות אלו יכולות לכלול התחייבות עתידית להמשיך לקבל שירותי קידום אתרים אך בתשלום אחרי זמן מסויים, הסכם המגביל את חופש פעולתנו במידה ואנו רוצים להחליף שירות. וכמובן שהשורות הקטנות יכולות לכלול הסכמים על שיתוף מידע של בעל העסק עם הגורם המציע שירותי קידום אתרים בחינם כגון סיסמאות לתחזוקת האתר ורישום הדומיין שהוא דבר מסוכן ולא מומלץ לחלוטין (אלא אם כן ישנו מפגש אישי וחוזה אישי פנים מול פנים עם מספק השירותים).

  • מה אני מקבל כאשר אני עושה קידום אתרים בחינם?

וכמובן השאלה אולי הכי חשובה היא-

  מה מפרט העבודה שאני מקבל בקידום אתרים בחינם ומה מיוחד במפרט זה והאם הוא אפקטיבי?

ובכן, אם העבודה המובטחת כאשר מישהו מציע לכם קידום אתרים בחינם הוא מזערי ומגוחך, זאת אומרת שמישהו לדוגמה אומר שהוא מקדם אתר בחינם על ידי זה שהוא נותן לינק אחד בחודש לאתר (וגם לינק לא איכותי) אז ברור שלזה לא קוראים קידום אתרים. וכדוגמה נוספת, אם מישהו אומר שהוא מפוצץ את האתר של לקוחותיו באלפי לינקים בחודש, אז סביר להניח שאלו לא קישורים איכותיים ושהאפקטיביות שלהם היא מינימלית ואולי אף הרסנית לקידום האתר. בנוסף חשוב מאוד לקבל מפרט של העבודה שנעשתה בין אם זאת עבודת קידום Onsite או Offsite בכדי לעמוד על איכות ואפקטיביות העבודה. אם לא מקבלים שום דו”ח של פעילות אז אנו שוללים מעצמנו את יכולת המעקב וחישוב החזר ההשקעה. וכן, החזר ההשקעה רלוונטי מאוד גם לקידום אתרים בחינם כי אם לא הייתה שום התקדמות או אפילו נגרם נזק אז הפסדנו כסף וזמן עם צורת הקידום הזו.

השורה התחתונה והמפתיעה לגבי קידום אתרים בחינם

ועכשיו לשורה התחתונה והמפתיעה. לא ניתן לקבוע בבירור אף פעם שכל שירות קידום אתרים בחינם הינו חסר ערך! אנו חיים בעולם של קידמה טכנולוגית מטורפת ושירותי האינטרנט כל יום מתקדמים ומציעים לנו מיימד חדש של אינטראקציה ושימוש ברשת. ישנם לדוגמה רשתות חברתיות שיכולות להחשב בהחלט כדרך של יצירת אתרים וגם כממשק לקידום אתרים בחינם. ואולי מחר Google יחליטו לספק שירות כזה בחינם בעצמם.

בעולם שהכל אפשרי באינטרנט חשוב לדעת שזמן הוא כסף ברשת ולכן יש צורך להגיע לתוצאות מהר במיוחד בכדי להספיק לעשות רווח לפני שהחוקים משתנים. לכן מחקר מעמיק של נותן שירותי הקידום בחינם לפי השאלות העקרוניות שמוזכרות למעלה הוא הדרך לעמוד על טיבו של מתן שירותי קידום אתרים בחינם. לכל אלו שרוצים תוצאות מסודרות ובפרקי זמן קצרים רוב הסיכויים שהתשובה היא בספקי קידום אתרים בתשלום.